Študije primerov
Implementirana prihodnost razsvetljave
Z našim pametnim osvetlitvenim sistemom sodelujemo v pilotnem projektu Centra za pametna mesta in skupnosti Univerze v Mariboru (UM:CPMS) ter tako polagamo temelje pametnih mest prihodnosti.
Cona Tezno, nekoč kraj znamenite avtomobilske tovarne Maribor (TAM), danes pa središče visokotehnoloških proizvodnih in storitvenih podjetij, se je v sodelovanju z UM:CPMS spremenila v živi laboratorij, pilotni ekosistem testiranja pametnih tehnologij. V okviru projekta bodo na operativni ravni preizkušeni številni medsebojno povezujoči se elementi pametnih mest: od pametnega zbiranja odpadkov, implementacije pametnih vodnih in električnih števcev, pametnega dinamičnega parkiranja in trajnostne e-mobilnosti, do napredne okoljske senzorike in pametne razsvetljave, pri uresničevanju katere sodelujemo tudi sami.
V GeoEnergetiki se skupaj s partnerskim podjetjem Impedanca že od leta 2018, ko smo s skupno prijavo uspešno kandidirali za evropska razvojna sredstva, intenzivno ukvarjamo z razvojem pametne ulične LED svetilke, ki je trenutno v zaključnih fazah razvoja. Svetilko bo odlikovala visoka stopnja integracije in miniaturizacije raznolikih senzorskih komponent, s čimer bo zagotovljena njena neproblematična umestitev v urbana okolja, zmožnost samodejnega kreiranja alarmov in poročil ter sposobnost odzivanja na okoljske parametre in dogodke.
Petnajst naših svetilk, nameščenih v coni Tezno, skupaj tvori sistem pametne osvetlitve, ki se povezuje s centralno komunikacijsko mrežo pilotnega projekta in v njej funkcionira na način pametnega čutila, s katerim je mogoče zaznati utrip mesta. V realnem času in na mikro lokacijah zagotavlja merjenje svetlobe, temperature, trdih delcev, vlage, plinov, kot tudi dinamike prometa, ki v povezavi z naprednimi sistemi zatemnjevanja in LED tehnologijo osvetlitve zagotavlja visoko raven energijske učinkovitosti ter optimalno osvetlitev javnih površin.